Senjorai

Senjorai

      Tęstinė projekto „Anykščių rajono Senjorų klubas“  veikla  2016 metais prasidėjo  popiete „Trijų karalių dovanos“.  Kadangi dalyvavo trys vyriškiai, jie ir buvo tie“ karaliai“. Kalbėjomės apie šios šventės ištakas, kaip ji švenčiama. Tai sausio 6 d. švenčiama šventė, kuria tradiciškai pasibaigia kalėdinis laikotarpis arba saulės sugrįžimo minėjimai.

Trijų Karalių ( Krikštų) šventės paprotį sodybos statinių duris ženklinti trimis kryžiukais sieja trijų Šienpjovių žvaigždžių, pagal kurias buvo nustatomas dienos pailgėjimas po Kalėdų, sureikšminimu. Manyta, kad pradėjus dienoms ilgėti, vėlės privalo iškeliauti atgal į Aną pasaulį, tad Krikštų išvakarėse kai kur buvo ruošiama atsisveikinimo su vėlėmis vakarienė, vadinama Kūčelėmis. Kad namų aplinkoje neužsiliktų nė viena nepageidaujama ano pasaulio būtybė, buvo „atrašinėjami“ pastatai ir daiktai. Ant gyvenamo namo ir ūkinių pastatų durų, o kartais ir ant namų apyvokos daiktų, šeimininkas švento židinio anglimi, o vėlesniais laikais bažnyčioje šventinta kreida, žymėdavo tris kryželius  . Šio ženklinimo svarbą primena ir šventės pavadinimai – Atarašai bei Krikštai. „Dedant krikštus“ iš sodybos išrašomi, išprašomi svečiai iš Anapus.

Krikščionybės laikais paplito paprotys ant durų bažnyčioje pašventinta kreida parašyti pirmąsias trijų karalių vardų raides: +K+M+B (Kasparas, Merkelis, Baltazaras). Kiekvienam karaliui skirtas kryželis prieš jo vardą, reiškia išminčiaus šventumą. Pačioje pradžioje kryželiai būdavo rašomi virš kiekvienos raidės, taip sujungiant kryžių ir karūną.Vėliau žmonės ėmė ženklinti savo namų durų staktas, tikėdami, kad užrašius šias raides namai bus apsaugoti nuo piktųjų dvasių.

Dar po savaitės rinkomės į renginį, skirtą Sausio 13-osios atminimui. Senjorai pasakojo savo to meto įspūdžius, pergyvenimus. Didėjant įtampai pasaulyje , o ypač – kaimyninėje Rusijoje,  senjorai su baime prisiminė  sovietinius tankus…Tylos minute pagerbėme kritusius už mūsų visų laisvę.

Nusprendėme, kad šįmet į popietes ar kitus renginius  rinksimės kiekvieną ketvirtadienį, tad jau po savaitės susirinkę diskutavome apie medžioklės naudą ir žalą gamtai. Savo tarpe turime medžiotoją – Aloyzą Pečiukėną-, kuris labai įdomiai pasakojo apie pasirengimą medžioklei, apie pačią jos eigą, apie tai, kaip medžiotojai rūpinasi žvėrimis ir paukščiais ( ir ne tik žiemą), kaip medžioklės dėka reguliuojama žvėrių populiacija.

Vasario 4 d., prieš  šv.  Agotą,  dainomis, eilėmis ir skaniais patiekalais iš duonos gražiai paminėjome Duonos dieną,  po jos susirinkome  į popietę „Tai gardūs Užgavėnių blynai“. Mūsų senjorės labai išradingos, tai prikepė įvairiausių blynų: miltinių ir bulvinių, iš cukinijų ir avižinių dribsnių, su įvairiausiais įdarais ir padažais…Ne vien tik valgėme, bet ir liaudies papročius prisiminėme, kai kas ir su kaukėmis atėjo.

Kad  žiema neprailgtų, susirinkę į praktinį užsiėmimą „Spalviname mandalas“, bandėme savaip praskaidrinti  niūrią kasdienybę. Kiekvienas popietėje dalyvavęs senjoras gavo po piešinį, kurį turėjo nuspalvinti taip, kaip nori. Iš pradžių buvo nemažai atsisakinėjimo, kad  nieko nemoka, kad rankos sugrubę ar panašiai, bet kai pradėjo ryškėti pirmieji  spalvoti elementai, daugumą apėmė azartas. Ir  kai kurios moterys paprašė „pakartoti“… O kai pamatėme užbaigtus, įrėmintus darbus, nustebome visi- tokie jie puikūs, nors labai skirtingi.

Pasaulyje vis labiau didėjant žmonių migracijai,  Senjorų  klube diskutavome būtent šia tema-„O ką jūs galvojate apie migrantus?“ Nuomonių buvo įvairių, tačiau dauguma pasisakė prieš didelius  migrantų srautus, ypač bijomasi musulmonų- teroristų.

Senjorams labai aktualios  temos – sveikata, ligų prevencija, gydymasis vaistažolėmis, todėl vieną ketvirtadieninį susitikimą paskyrėme būtent sveikatinimui. Ta tema turime nemažai informacijos: garsių žolininkų bei gydytojų patarimų, konkrečių receptų, kuriais ir pasidalinome.

 Kovo 8-ąją gausiai susirinkome paminėti Tarptautinę moters dieną. Pasipuošusios, gerai nusiteikusios moterys sveikino viena kitą su švente, džiaugėsi, kad jomis pradėta rūpintis dar labiau, kai pradėtas įgyvendinti  LR Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Kaip įprastai, susirinkome prie arbatos puodelio, vaišinomės suneštais skanėstais.

     Kovo 17 d. susirinkome į susitikimą su rajono meru K. Tubiu, kuris prisistatė rajono senjorams, trumpai išdėstė savo darbo programinius uždavinius, išvardijo, ką jau nuveikė nuo rinkimų, po to atsakė į gausius senjorų klausimus. Kadangi visų klausimų  dėl laiko trūkumo merui užduoti nespėjome, jis pažadėjo pas mus apsilankyti dar sykį. Senjorai susitikimu buvo labai patenkinti.

Paminėjome pavasario lygiadienį bei  Juokų dieną. Senjorai labai mėgsta įvairius pajuokavimus, anekdotus, išdaigas. Turime savo tarpe Valentiną, kuri ne tik įvairiausių juokingų istorijų pripasakoja, bet ir eiles kuria nemažiau juokingas.

Mėgstame ne tik humorą, galime būti ir labai rimti. Diskutavome apie vandens išteklius ir jo taupymą, prisiminėme Černobylio tragediją. Jai atminti surengėme popietę, kurios metu aptarėme Nobelio premijos laureatės S.Aleksijevič knygą  „Černobylio malda“.

Esame suplanavę fotografijų konkursą „Atpažink mane“, tik gaila, kad kai kurie nuotraukas dar „tebeneša“…

Šeimos dienai paminėti, prisimenant ir mamas, ir tėčius, buvo organizuotas renginys „Šeima yra vienintelė tikra sąskaita banke…“ Senjorai dalinosi savo mintimis apie šeimą, prisiminė į amžinybę išėjusius savo tėvus, jų diegtas vertybes, pasakojo, kaip augino savo vaikus.

Gegužės 25 d. d. buvome išvykę į Kėdainius. Apžiūrėjome  puikų senamiestį, bažnyčias, sinagogą, paminklą Radviloms, lankėmės Šviesiojoje gimnazijoje. Po to apžiūrėjome krematoriumą, kuris, kad ir keista, mūsų neišgąsdino.

Susirinkome į popietę „Žinių per daug nebūna. Pirmosios pagalbos suteikimas“. Licezijuota lektorė Zita ne tik pasakojo, bet ir konkrečiai parodė, kaip reikia daryti širdies masažą, dirbtinį kvėpavimą, kaip sutvarstyti žaizdas, gaivinti skenduolį ir t.t. Išgirdome daug naujų dalykų bei pakartojome primirštą, bet labai reikalingą, informaciją.

2016-06-14 buvome išvykę į Inkūnus rinkti vaistažolių. Bažnyčios šventoriuje rinkome čiobrelius, žemuogių lapelius,veronikas,dobiliukus…Deja, šįmet žolelės nuo sausros labai išžiūvusios, išdegusios.  Aišku, galėjome lįsti giliau į mišką, bet pabijojome erkių. Nusifotografavome prie Inkūnų bažnytėlės, apžiūrėjome medžio skulptūrų parką, atsigėrėme vandens iš stebuklingu laikomo šaltinio…  Po to nuėjome iki Menininkų kalnelio, gėrėjomės Šventąja ir pakrančių vaizdais nuo vadinamojo „beždžionių“ tilto. Išvykos baigiamuoju akordu tapo bendri pietūs, kurių metu kepėme dešreles, gaivinomės duonos gira…

Na, o Joninių išvakarėse gausus Senjorų klubo dalyvių būrys susirinko į „Braškių fiestą“. Braškės turėjo atsispindėti ir aprangoje, ir stalo serviruotėje, ir patalpos dekore. Senjorai, pasirodo, tikrai išradingi – net ir silkę „suženijo“ su braške… Šventėje skambėjo dainos,eilėraščiai apie braškes, mįslės . Buvo išrinkta komisija su pirmininku Aloyzu priešakyje, kuri degustavo  ir vertino įvairiausius patiekalus ir gėrimus iš braškių ir su jomis. Ir ne tik skonį, bet pateikimą, papuošimą…Kadangi viskas buvo labai skanu ir gražu, labai sunku buvo išrinkti nugalėtoją. Tad prizus gavo beveik visi, pagaminę nors vieną patiekalą.

Šventė vyko Joninių išvakarėse, per Vandos vardadienį, o porą dienų  prieš tai buvo Aloyzo vardadienis, tad Aloyzo, Janinos, Vandos  garbei  sugiedojome“ Ilgiausių metų…“, pamaloninę varduvininkus  kukliomis dovanėlėmis. Prisivaišinę, pasilinksminę su gera nuotaika skirstėmės į namus. Iki kito susiėjimo…

20160623_125152_Burst01
20160623_125743
20160623_132044_Burst08

  • Lapkričio 24 d. projekto „Anykščių rajono Senjorų klubas“ dalyvius aplankė ir jiems koncertavo Vilniaus m.Vilkpėdės bendruomenės Socialinių paslaugų centro aklųjų ir sipnaregių kanklininkių ansamblis „Kamanės“, vadovaujamos Rasos Mockūnienės.Visus pakerėjo vokalistė Jolanta, savo balsu suvirpinusi net ir rambiausią širdį. Dievas atėmė akis, bet davė angelišką balsą.Labai patiko programa, kurios metu skambėjo ir pasaulietinė, ir liturginė muzika.Po koncerto pasikeitėme dovanomis, kartu padainavome,vaišinomės mūsų moteriškių suneštais skanėstais.
  • Buvome suplanavę rudeninių  puokščių parodą, bet gavosi taip, kad renginio „Dar širdyje ne sutema”,skirto Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai, metu moteriškės atėjo su savo pasidarytomis gėlėmis arba puokštėmis.Buvo ir popierinių, ir odinių, ir iš vytelių, klevo lapų išlankstytų suraitytų….Dalia Chmeliauskienė atėjo su pačios megzta nuostabaus grožio gėle. Gražiai paminėjome senjorams skirtą dieną.Mus sveikino garbūs svečiai: rajono meras Sigutis Obelevičius, savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Veneta Veršulytė, šv.Mato bažnyčios klebonas Petras Baniulis, linksmino A.Vienuolio progimnazijos moksleiviai, vadovaujami mokytojų Vilės Mikučionytės ir Svetlanos Šerelienės.Dar ilgai Kultūros centro Aktų salėje skambėjo muzika, sukosi poros.
  • Rugsėjo 16 d. Organizavome ekskursiją į Kauną. Dalyvavome laidos „Kvieskite daktarą“ filmavime.
  • Kadangi jau žinome, kad naujos valiutos-euro- neišvengsime, kaip visada, prie arbatos puodelio diskutavome tema „Euro belaukiant: viešasis diskursas ir mitai“.
  • 2014-08-26 Kultūros centro Aktų salėje vyko Retro popietė.Senjorai jai ruošėsi labai atsakingai.Ieškojome informacijos apie retro aprangą, šukuosenas, galvos apdangalus, avalynę bei aksesuarus, muziką.Labai „pasitarnavo“ vadinamasis „skudurynas“. Ten prisipirkome puikiausių dalykų.Popietė pavyko puikiai.Mus linksmino Skiemonių kultūros namų ansamblis,kuriam vadovauja AMUIC  Skiemonių filialo pirmininkė Audronė Baškauskienė ir Gintautas Eimanavičius, bei senjorų akordeonininkų trio: Albertas Paškevičius, Juozas Balaišis ir Kazys Braknys.
  • Liepos 21-25 dienomis 50-ies senjorų būrys ilsėjosi Palangoje.Oras pasitaikė puikus, tad deginomės, maudėmės,aplankėme keletą muziejų bei parodų, koncertų. Organizavome bendrą vakarienę. Grįžome patenkinti ir pailsėję.
  • Atšventėme Jonines , nagrinėjome šventės papročius ,žaidėme žaidimus.Keletas senjorų dalyvavome   Ažuožerių neįgaliųjų senjorų klube „Seklyčia“organizuotame susitikime- vakaronėje. Buvome labai svetingai sutikti, gėrėjomės išradinga vakaro programa, klausėmės dainų bei patys dainavome, šokome, žaidėme žaidimus.
  • 2014-06-17 gausiai rinkomės į susitikimą su Policijos komisariato pareigūne Rūta Avižaite, kuri pateikė naujausią senjorams aktualią informaciją, atsakė į daugybę klausimų, įspėjo apie įvairiausius sukčiavimo būdus.
  • 2014-05-15 susirinkome į popietę, skirtą paminėti Šeimos dieną. Gražiu žodžiu prisiminėme savo Mamas ir Tėčius, jau išėjusius į Amžinybę, diskutavome apie šeimos vaidmenį  kiekvieno mūsų gyvenime ir visuomenėje .
  • 2014-04-24 įvyko popietė „Laukiame atvelykio“. Susinešėme nuo Velykų likusius margučius, rinkome gražiausią, tvirčiausią, spalvingiausią ir pan.Gėrėme arbatžolių arbatą, ragavome „Širšių medaus“.
  • 2014-04-02 gausus būrys senjorų susirinko į paskaitą „Palikime riebalus lėkštėje“, po kurios kūno kompozicijos analizatoriumi galėjo nemokamai išsitirti kiekvienas norintis .
  • Kovo mėn. Organizavome popietę – viktoriną „Ką aš žinau apie Ukrainą?“.Gausiai susirinkę senjorai paklausti kaip mokinukai vienas per kitą kėlė rankas,puikiai atsakinėdami į viktorinos klausimus.Beveik visi  viktorinai pasiruošė puikiai, tad ir pastangos buvo įvertintos.Visi buvo apdovanoti prizais-siurprizais.Šį mėnesį  gan linksmai atšventėme ir Jurgines, nors nei vieno Jurgio nei Jurgitos savo tarpe ir neturime.
  • Kovo 20 d. įvyko  Pasaulinės  Žemės dienos minėjimas „Žadiname žemę.“
  • Kovo 4 d. per Kazimierines, organizavome linksmą popietę „Švęskime Ažugavas aukštaitiškai“.
  • Vasario 24 d. Prie arbatos puodelio susitikome su Seimo nare Birute Vėsaite, aptarėme mums rūpimus klausimus.
  • 2014-01-06 projekto „Anykščių rajono senjorų klubas“ dalyviai susirinko į popietę „Ir atėjo Trys karaliai“.Žinantys pasakojo kitiems Trijų karalių istoriją, vaišinomės, nupuošėme Kalėdų eglutę, tuo užbaigdami švenčių maratoną.Po savaitės susitikome baseino svetainėje paminėti Laisvės gynėjų dieną. Į svečius atvyko ir Ažuožerių kaimo senjorai. Prisiminimais dalijosi Valė Bartaševičienė, Irena Grežeckienė, Eugenija Pilinkienė, gražiu žodžiu kritusius už Lietuvos ir visų mūsų laisvęminėjo Algis Šilinis, Elvyra Lasskaja. Sėdėdami už gausiai vaišėmis nuklotų stalų džiaugėmės iškovota laisve ir taikiu gyvenimu.
  • Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras jau 6 metai vykdo projektą, skirtą rajono senjorams. Projektą finansuoja Anykščių rajono savivaldybė. Pagal projekto idėją prie AMUICo yra įkurtas „Senjorų klubas“ , kur kasdien apsilanko rajono senjorai. Čia jie gali pabendrauti prie puodelio kavos ar arbatos, pasiklausyti paskaitų juos dominančiomis temomis, užsiimti mėgstama veikla. Senjorams organizuojami įvairūs renginiai, susitikimai, konkursai, ekskursijos ir kt.
    AMUICo senjorai savo veiklą vykdo ne tik rajono ribose. 2011- 2012 m.m. buvo vykdomas Grundtvig senjorų savanorystės projektas pagal Mokymosi visą gyvenimą programą. 2011m. 5 senjorai savanoriai buvo išvykę 3 –ms savaitėms savanoriauti į Italijos Vercelli miestą. Italijos senjorai savanoriavo Anykščiuose.
    2013-2014 m. Grundtvig senjorų savanorystės projektui „Explore your Environment with Senior Volunteering” Pagal Mokymosi visą gyvenimą programą buvo skirta dotacija. Projektas vykdomas kartu su Lenkijos Varmijos-Mozūrijos regiono senjorais. 6 senjorai 2013 m. liepos- rugpjūčio mėn. tris savaites savanoriavo Anykščiuose, susipažino su Lietuvos kultūra, istorija, geografija, su AMUICo senjorų savanorių veikla, dalyvavo organizuojamuose renginiuose, ekskursijose, konkursuose. Lenkijos savanoriai labai gerai atsiliepė apie savanorystės veiklą Anykščiuose, apie AMUICo narių organizacinius sugebėjimus, organizuojant jų turiningą laisvalaikį ir kt. Išvykdami iš Anykščių jie čia paliko daug naujų draugų , kuriuos kvietė atvykti į svečius. Kitais metai, t.y. 2014. Birželio mėnesį 6 senjorai- savanoriai vyks savanoriauti į Lenkiją.
    Projektai skatino senjorų aktyvumą visuomeniniame gyvenime, sudarė galimybę realizuoti save per savanorišką veiklą, susipažinti su kitų šalių savanorystės tradicijomis, pasidalinti gerąja patirtimi ir taip įsilieti į ES senjorų socialinės integracijos programą. Prieš vykstant į Italiją senjorai dalyvavo mokymuose. Jų metu savanoriams buvo suteikta informacija apie savanorystę, jos misiją, tikslus, uždavinius, vykdomas veiklas ir savanorystės reikšmę žmogui, bei visuomenei. Savanorystė padėjo senjorams susirasti naujų draugų, išbandyti save naujose situacijose, įgyti daugiau drąsos ir pasitikėjimo savimi, planuoti ateitį. Gerosios patirties sklaidos metu senjorai susipažino su sėkmingiausiai dirbančių savanorių organizacijų veiklos pavyzdžiais, patobulino kompetencijas savanorių priėmimo, jų motyvavimo bei veiklos organizavimo klausimais. Grundtvig senjorų savanorystės projektas padėjo pagerinti asmeninius, socialinius ir tarpkultūrinius įgūdžius bei gebėjimus, patobulino anglų šnekamosios kalbos gebėjimus . Be to, senjorų mokymai įnešė reikšmingą indėlį įtraukiant senjorus į bendruomenės gyvenimą, prisidėjo plėtojant ir įgyvendinant pelno nesiekiančią veiklą, skatinant aktyvų senjorų dalyvavimą visuomeninėje veikloje.
  • Straipsnis apie senjorų savanorystę:

SIL 33-1+
SIL 33-5
SIL 33-16

,